Zobrazovacia jednotka
Najzákladnejším výstupným zariadením počítača, bez ktorého nie je možné s dnešným počítačom pracovať je monitor. V súčasnej dobe sa používajú dva typy monitorov, v ktorých vzniká obraz principiálne odlišným spôsobom. Sú to klasické obrazovkové (CRT) monitory a monitory s LCD displejom. Koho zaujímajú podrobnosti, nájde ich TU.
CRT monitor :
Obrazovka alebo (zobrazovacia) katódová trubica (angl. CRT - Cathode Ray Tube) je vákuová elektrónka, ktorá premieňa elektrický signál na viditeľný obraz, pričom tento obraz sa vytvára tak, že pohybujúci sa elektrónový zväzok s premenlivou intenzitou dopadá na fluorescenčné tienidlo. Používa sa napríklad v televízoroch, počítačových monitoroch a iných zariadeniach.
LCD monitor :
Monitor LCD (Liquid crystal display - LCD), alebo LCD panel je monitor, ktorého zobrazovacím prvkom je displej z tekutých kryštálov. Zobrazovacia časť LCD monitora je zložená z kvapalných kryštálov, ich ovládacích elektród, polarizačných filtrov a zdroja svetla. Kvapalné kryštály umožňujú dynamické riadenie jasu jednotlivých bodov monitora, čo umožňuje zobraziť aj rýchlo sa pohybujúci farebný obraz. Vo farebných LCD je každý pixel rozdelený do troch subpixelov a to červeného, zeleného a modrého (teda klasické RGB ako pri CRT monitoroch), ktoré sú tvorené farebnými filtrami. Svietivosť každého subpixelu je možné kontrolovať samostatne, a tak je možné dosiahnuť milióny farebných kombinácií.
Dataprojektor :
Dataprojektor (alebo tiež dátový projektor) je zariadenie umožňujúce sprostredkovať prezentáciu ( alebo iný obraz ) všetkým prítomným tak, že obraz, ktorého zdrojom môže byť osobný počítač, notebook, prehrávač DVD, alebo iné dátové zariadenie, projektuje (premieta) na plátno či stenu. Používa sa predovšetkým pri počítačových prezentáciách pred väčším množstvom ľudí. Umožňuje premietať obraz na veľkú plochu s uhlopriečkou aj niekoľko metrov. Pripája sa k počítaču rovnako ako monitor, prostredníctvom výstupu na grafickej karte.
Niektoré druhy dataprojertorov.