T l a č i a r e ň

        je výstupné zariadenie pripojiteľné k počítaču, určené na tlač predovšetkým papierových dokumentov. Niektoré novšie tlačiarne sú však použiteľné aj na tlač fotografií vo vysokej kvalite, a niektoré sú tiež schopné samostatnej činnosti bez pripojenia počítača (priamou tlačou z pamäťových médií). Časť tlačiarní je zabudovaných do rôznych zariadení (napr. elektronické pokladne, lekársky ultrazvukový prístroj), alebo sú spojené so skenerom alebo faxom.

Podľa princípu tlače rozdeľujeme tlačiarne na :

        Ihličková tlačiareň - Princíp tlače spočíva v ovládaní ihličiek písacej hlavy tlačiarne, ktoré úderom na kopírovaciu pásku vytvárajú požadovaný obraz na založenom papieri. Ihličky sú v hlave usporiadané vo vertikálnom smere a sú ovládané miniatúrnymi elektromagnetmi. Počet ihličiek v písacej hlave je rôzny a určuje kvality tlače. Tlačiarne mali 9, 16 alebo 24 ihličiek a tlačia 200 - 300 znakov za sekundu. Ihličkové tlačiarne sú vhodné hlavne pre čierno/bielu tlač menej dôležitých textových dokumentov. Ich nevýhodou je, že sú hlučnejšie, pomalšie a majú najhoršiu kvalitu tlače voči tlačiarňam laserovým alebo atramentovým. V súčasnej dobe sa  používajú vo veľmi obmedzenom množstve.

Ihličková tlačiareň OKI Microline.

       

        Atramentová tlačiareň (angl. inkjet printer, niekedy tiež bublinková tlačiareň) tlačí vystrekovaním kvapôčiek tekutého atramentu, ktoré vytvárajú body na papieri. Atrament je vystrekovaný cez trysky prudkým ohriatím odporovým telieskom v malej komôrke, alebo ultrazvukom. Trysky sú usporiadané zvisle na tlačovej hlave, ktorá sa pohybuje vodorovne oproti zvisle posúvanému papieru. Atrament do nádržky je obvykle možné doplniť, tomuto sa však výrobcovia často krát bránia, keďže predaj náhradných hláv resp. nádržiek tvorí značnú časť ich zisku. Nádržka atramentu často obsahuje špeciálny materiál, kvôli vyrovnávaniu tlaku v nádržke pri ubúdaní atramentu.

        Nevýhodou atramentových tlačiarní sú pomerne vysoké náklady na tlač a možnosť zaschnutia trysiek, ak sa dlhšiu dobu nepoužívajú.

        Výhodou atramentových tlačiarní je nízka cena tlačiarne, malé rozmery a hmotnosť, pomerne vysoké rozlíšenie a možnosť pomerne lacnej farebnej tlače. Obvykle sa atramentové tlačiarne používajú na kancelársku tlač tam, kde sa tlačí malé množstvo dokumentov, príp. ako prenosná tlačiareň.

     

Atramentová tlačiareň a zásobník s farbami tlačiarne.

       

        Laserová tlačiareň tvorí obraz vo forme elektrického náboja premietaného na nabitý polovodičový valec. Tento obraz je prenesený pomocou čiastočiek pevného farbiva - toneru - na papier, kde je toner „zapečený“.

    Laserové tlačiarne sa vyznačujú vysokou rýchlosťou, výbornou kvalitou tlače a vysokou životnosťou so stredne vysokými nákladmi na tlač. Väčšinu nákladov tvorí toner, ktorý sa v niektorých druhoch tlačiarní vymieňa spolu s valcom v jednom puzdre (angl. cartridge), v iných druhoch je valec súčasťou tlačiarne a toner sa do tlačiarne dopĺňa (dosýpa).

        Farebné laserové tlačiarne tvoria farebný obraz z troch alebo štyroch farebných tonerov postupným prechodom papiera viacerými samostatnými sústavami, alebo postupným prechodom cez jednu sústavu používajúcu v každom prechode iný toner. Cena farebnej tlače je však pomerne vysoká a kvalita je o niečo nižšia než u špeciálnych farebných atramentových tlačiarní. Tieto tlačiarne sú často krát zdieľané v sieťach, k čomu sú niektoré tlačiarne priamo vybavené sieťovým rozhraním a príslušnými nástrojmi pre zdieľanie.

        Výhodou laserových tlačiarní je rýchla a tichá tlač pri výbornej kvalite tlače (vysoké rozlíšenie).

        Nevýhodou je pomerne vysoká cena tlačiarne. U modelov s „dosýpaním“ toneru je výhoda nízkej ceny toneru vyvážená nižšou životnosťou danou opotrebením prakticky nevymeniteľného valca.

Laserové tlačiarne sú dnes najrozšírenejšie tlačiarne v kanceláriách so stredným a vysokým počtom tlačených strán.

Laserová tlačiareň od firmy HP.

 

        Tepelná ( termálna ) tlačiareň tlačí lokálnym zahriatím papiera potiahnutého špeciálnou látkou, ktorá vplyvom zahriatia zmení farbu (obvykle sčerná). Základným konštrukčným prvkom je tlačiaca hlava, ktorá je tvorená radom odporových teliesok rozmerov jedného tlačeného bodu v celej šírke tlače. Priechodom prúdu sa odporové teliesko zahreje a prenesie teplo na papier. Hlava je nepohyblivá, a tlačí sa celý riadok naraz.

        Pri použití zvláštneho papiera je možné riadením tepelnej energie vydanej na jeden bod dosiahnuť dvojfarebnú tlač - pri menšej energii je bod farebný (modrý, zelený alebo červený), pri dodaní ďalšej energie bod sčerná.

        Výhodou termálnych tlačiarní je nízka cena tlačiarne; tichá prevádzka; vďaka minimálnemu počtu pohyblivých dielov vysoká spoľahlivosť a nízke nároky na údržbu; žiadny spotrebný materiál (okrem papiera); malé rozmery.

        Nevýhodou je potreba použiť špeciálny papier z čoho vyplývajú vyššie prevádzkové náklady; nemožnosť farebnej tlače; a najmä obmedzená životnosť tlače.

Termálne tlačiarne sa používajú najmä v registračných pokladniach a vo faxových prístrojoch.

Termálna tlačiareň firmy EPSON.

       

        Súradnicový zapisovač (angl. plotter) - je grafické výstupné zariadenie počítača, určené pre zobrazenie vektorovej grafiky.

Klasický súradnicový zapisovač kreslí obraz pomocou pera resp. špeciálnych fixiek. Existujú ale aj varianty s atramentovou tlačovou hlavou podobnou klasickej tlačiarni, prípadne rezacie plottery, kde namiesto pera je nástroj na rezanie (reklamné fólie na autá).

Médium (papier) môže byť pohyblivé v jednej osi (tzv. valcový plotter, umožňuje malý konštrukčný rozmer zapisovača a použitie dlhého pásu papiera) alebo je pevne umiestené a pohybuje sa len pero. Plottre bývajú často vybavené aj mechanizmom na vymieňanie pier rôznych farieb.

Súradnicové zapisovače sa používajú väčšinou na vyhotovovanie veľkoformátových výkresov, ktoré nemožno na bežnej tlačiarni vytlačiť.