Grafické vstupné zariadenia

        Sem patria všetky technické prostriedky, ktoré ja možné pripojiť k PC a z ktorých je možné do počítača preniesť dáta v grafickej podobe. K týmto zariadeniam patrí :

 

        Skener - slúži na digitalizáciu statickej obrazovej informácie (obrázok, blok textu...). Pomocou skenera premeníme obrázok, klasickú fotografiu, diapozitív alebo negatív do digitálnej podoby, použiteľnej a zobraziteľnej v počítači. Podobne blok textu pomocou skenera a programu typu „OCR“ jednoducho prevedieme do formátu zrozumiteľného bežnému textovému editoru. Skener sa pripája k počítaču zvyčajne prostredníctvom sériového rozhrania typu USB. V súčasnej dobe používame tri druhy skenerov. Klasický stolný skener, malý ručný skener ( využívaný hlavne v obchodoch k čítaniu čiarových kódov ) a skener integrovaný v rôznych multifunkčných zariadeniach, kde je spojený s tlačiarňou, kopírkou a v drahších zariadeniach ešte s faxovým prístrojom.

        

Stolný skener.                                      Ručný skener.

 

        Digitálna videokamera - slúži na digitalizáciu pohyblivej obrazovej informácie. Zaznamenáva pritom do digitálnej podoby aj sprievodný zvuk. Záznamovým médiom býva spravidla magnetická páska (mini DV páska) , optický disk, alebo pamäťová karta. Súčasné digitálne videokamery je možné používať aj ako digitálny fotoaparát. Fotografie sa ukladajú na samostatnú pamäťovú kartu (napr. SD karta). Na skopírovanie fotografií do počítača sa využíva zvyčajne rozhranie USB. Na prenos videosúborov vo formáte „.AVI“ alebo „.MPEG“ je zvyčajne používané rozhranie IEEE 1394 - „Fire Wire“ alebo rozhranie USB2. Digitálna videokamera je z podstaty svojej funkcie vstupnou perifériou počítača. Ak však zohľadníme skutočnosť, že po pripojení k počítaču sa toto zariadenie správa zároveň aj ako vymeniteľný externý disk počítača, na ktorý je možné presunúť dáta aj opačným smerom, t. j. z počítača do videokamery, z tohto zorného uhla je možné videokameru zaradiť aj k vstupno-výstupným perifériám...

 

        Webová kamera - Na vstup obrazu do počítača sa využíva aj kategória lacných, jednoduchých kamier, ktoré slúžia na obrazovú komunikáciu medzi užívateľmi počítačov prostredníctvom internetu.

 

        Digitálny fotoaparát - slúži na priame vytváranie fotografií v digitálnej podobe. Najvýkonnejšie digitálne fotoaparáty dnešnej doby dosahujú rozlíšenia porovnateľné s klasickými prístrojmi zaznamenávajúcimi fotografie na kvalitný film. Existuje množstvo formátov dát, komprimovaných aj nekomprimovaných, s ktorými digitálne fotoaparáty dokážu pracovať.Najbežnejšie sú “.JPEG“, „.TIFF“ a „.RAW“. Množstvo digitálnych fotoaparátov môže pracovať aj  v režime videokamery s obmedzenou dĺžkou záznamu obrazu. K počítaču ho pripájame pomocou USB portu. Toto zariadenie sa po pripojení k počítaču správa ako externý disk a podobne ako u digitálnej kamery je možný transport dát aj opačným smerom..